Ty mohou být jejich vlastní, nebo cizí, a klidně i od jiného zvířete nebo člověka. Chutná jim to? Je to zdraví nebezpečné? Proč to vůbec dělají? A proč se tak rádi v exkrementech a blátě válejí? Čtěte dále a rozluštěte s námi tyto záhady!
Zvyku jíst výkaly se odborně říká koprofagie a zná ho většina páníčků. Jdete se psem na procházku, užíváte svěžího vzduchu a než se nadějete, váš pes najde hovínko jiného zvířete a už je v něm. Určitě ten pocit znáte. Je to asi jeden z mála momentů, kdy se vám s ním nechce tak úplně vřele pomazlit. Z pohledu vašeho psa se ale nejedná o nic odpudivého. Může to sice poukazovat na nějaký zdravotní problém nebo nutriční nedostatek, ale na druhou stranu nejde o nic úplně nebezpečného, a už vůbec ne neobvyklého.
Jednou z příčin, proč to někteří psi tak rádi dělají, je to, že to prostě mají v genech. Psi se vyvinuli z vlků, kteří se kromě lovení později začali živit zbytky a odpadky v okolí lidských obydlí. Co našli, to spolkli, a mohly to být klidně i lidské výkaly. Proto se i dnešní pes domácí, který s vlkem sdílí většinu DNA, občas nestydí vzít do huby cokoli, co se na zemi povaluje. Včetně výkalů.
Dalším důvodem může být i nedostatek živin přijímaných z potravy, potažmo zdravotní problém, kvůli kterému se některé živiny špatně vstřebávají. Pro některá zvířata, jako je třeba králík, je pojídání exkrementů dokonce zcela běžných způsobem, jak získat klíčové živiny. Kdyby to nedělali, zadělali by si na zdravotní problém a špatný vývoj.
Psi to ale naštěstí nepotřebují a všechny potřebné živiny by měli přijímat z krmiv, která jim podáváme. V některých fázích života je to nicméně docela normální záležitost. Některé feny mohou například olizovat svá štěňata, aby je přiměly k vylučování a snědení vlastních výkalů. To je přirozené a není to zdraví nebezpečné. Pokud se ovšem jedná o výkaly jiných zvířat, které mohou být kontaminovány parazity, viry nebo toxiny, může to mít negativní zdravotní následky. Toto chování by mělo u štěňat v každém případě vymizet zhruba do devátého měsíce věku.
Pokud vašemu psovi chybí nějaké živiny, mohou ho přitahovat například exkrementy kočičí. Ty totiž obsahují více tuku a bílkovin, protože sama kočičí strava je na ně bohatší. Pokud kupujete levnější krmiva a váš pes jí výkaly často, vyzkoušejte krmivo kvalitnější. Může se opravdu jednat o nedostatek živin, které se potom pes snaží sám dohnat jinak.