Není moc příjemnějších věcí, než přijít domů po stresujícím dni a nechat se přivítat nadšeným psem nebo kočkou, se kterými se najednou cítíte pohodlně a v bezpečí. I když máte dobrou náladu, i když se zrovna cítíte pod psa, je to váš mazel, kdo je vždy s vámi. Chcete vědět, co vše vám přináší?
Zvířata, a zvláště psi, se často v odborné sféře využívají pro terapeutické účely za účelem snížení vysoké úrovně stresu. Váleční veteráni, neklidní studenti, úzkostlivé děti. To jsou jen některé skupiny jedinců, u kterých byly zaznamenány výrazné úspěchy při zvládání stresových situací za přítomnosti zvířete. V roce 2012, vědci na Univerzitě Virginia Commonwealth (všechny studie, na které v tomto příspěvku odkazujeme jsou v angličtině) měřili hladinu stresu zaměstnanců, kteří si do práce přivedli psa, zaměstnanců, kteří své psy nechali doma, a těch, kteří psa neměli vůbec. Zjistili, že páníčci, kteří u sebe měli psa, pociťovali během dne mnohem méně stresu než zaměstnanci, kteří psa vůbec neměli, nebo ti, kteří ho nechali doma. Pár minut s mazlíčkem dokáže efektivně zmírnit úzkost i krevní tlak a zvýšit hladiny hormonů štěstí serotoninu and dopaminu. Studie také ukazují, že přítomnost psa v rodině snižuje i napětí mezi páry nebo manželi a jednoduše zlepšuje všem páníčkům náladu a rozpoložení.
Myslíte si, že chodíte venčit psa? A zamysleli jste se někdy nad tím, že to je někdy spíš naopak? Pes je trenér vaší formy a kondice a máte díky němu pravidelný pohyb, který byste bez něj nedělali. Pes je ideální parťák na sport, protože vás donutí se hýbat, i když se vám zrovna nechce. Někdy totiž stačí obyčejná pravidelná procházka, abyste se cítili o mnoho lépe a doplnili energii v průběhu náročného dne. Výzkumy ukazují, že páníčci jsou více fit do pokročilého věku, chodí mnohem méně k doktorovi, a mají zdravější váhu než lidé, kteří zvolili život bez mazlíčka.
Páníčci mají také zdravější srdce, a to právě díky pravidelnému pohybu a s ním spojené menší pravděpodobnosti obezity, nižšího krevního tlaku a cholesterolu. Některé výzkumy ukazují, že páníčci, kteří i tak utrpí infarkt, mají mnohem vyšší pravděpodobnost, že ho přežijí, než jiní lidé. Další výzkum naznačuje, že pro zlepšení zdravotního stavu stačí krátká interakce se psem. V této studii například vědci zjistili, že pouhé 12minutové setkání stačilo pacientům se srdečními problémy k celkovému zlepšení aktuálního stavu a na to, aby se jim vyrovnaly hormonální hladiny a celkově se více uklidnili.
Kolují i příběhy páníčků, kteří popisuji, jak jim pes zachránil život, protože jim tak dlouho očichával nebo olizoval znaménko nebo bulku na jejich těle, až šli na vyšetření a zjistili, že jejich problém je rakovinného původu. Tyto příběhy byly později podpořeny vědeckými výzkumy a dnes jsou někteří psi přímo cvičeni k tomu, aby dokázali rakovinu vycítit.
Domácí zvířata si někdy automaticky spojujeme se zvýšeným výskytem alergií u lidí z jejich okolí. Opak ale může být pravdou. Mazlíček je v určitém ohledu naopak jakousi bariérou před alergií. Pokud totiž dítě vyrůstá v okolí mazla, posiluje to jeho imunitní systém tím, že se od začátku trénuje proti alergenům a bakteriím, které ze psa nebo kočky létají. To platí hlavně pro úplně malé děti - do jednoho roku života. Výzkumy potvrzují, že v dospělosti potom v těchto případech existuje mnohem nižší pravděpodobnost alergických reakcí než u lidí, kteří mají svého prvního mazlíčka až později v dětství nebo až v dospělosti.
Socializace neboli pravidelný kontakt s ostatními lidmi je z hlediska dlouhodobého zdraví pro člověka zásadní. Lidé ale často mají problémy si pevné sociální vazby vytvářet a hlavně udržovat. A tady přicházejí na scénu psí mazlové, kteří tyto situace dokáží velmi usnadnit. Se psem na vodítku není tak těžké prolomit v konverzaci ledy než při osamocené procházce v parku. Jedna praktická studie zase zkoumala vztahy majitelů mazlíčků s jejich sousedy. Ukázalo se, že venčící páníčci se se sousedy znali mnohem lépe, dařilo se jim jednodušeji utvářet nová přátelství a měli celkově lepší vztahy s ostatními než nepejskaři, kteří kolikrát své sousedy ani neznali. A sami možná víte, o kolik lépe se žije, když jste se sousedy zadobře. Bylo také prokázáno, že psi jsou opravdu nápomocní autistickým dětem, kterým taktéž usnadňují vytvářet si pouta s okolím, s čímž často tyto děti mívají problém.
Emočně zdraví lidé jsou odolní, sebevědomí a schopni rozvíjet silné a zdravé vztahy. Není náhoda, že jedna studie z roku 2011 zjistila, že majitelé mazlíčků obecně oplývali většinou z těchto charakteristik. Bylo prokázáno, že ve srovnání s lidmi bez mazlíčků, měli páníčci větší sebeúctu, byli extrovertnější a méně osamělí a lépe zvládali každodenní starosti. Díky mazlíčkům se také páníčci cítili lépe po incidentech, při kterých se cítili odmítnutí. V jiné studii byly zase prezentovány pozitivní efekty zvířecí terapie na náladu, vnímanou kvalitu života a lepší kognitivní funkce u pacientů s demencí, depresí nebo psychózou.
Aniž si to většinou uvědomujeme, mazlíček nám neustále připomíná současný moment, což je pro lidské psychické zdraví ohromně důležité a uvolňující. Pro mazlíčka je to jediný způsob, kterým umí žít. Člověk naopak neustále hloubá, co měl udělat jinak, a má starost o to, co v budoucnu přijde. Mazlíček žije teď a tady. Žije tím, co je zrovna před ním a dokáže být touto důležitou kotvou i pro svého páníčka. Tak až budete příště na procházce se svým psem nebo budete v klidu doma sedět s vaším kočičím mazlem, zkuste zastavit hlavu, rozhlédnout se a nasát sílu okamžiku.